free
web stats

 

Pendel Youth Music & Arts Rally
May 10, 2014
Lancaster PA
Report by Brad Kull

In every available room at The Salvation Army Lancaster, PA Corps, participants of the 2014 Pendel Divisional Music Rally and Star Search performed and were scored in dance, drama, brass, timbrels, singing company, youth band, drum, piano, guitar and voice. The previous year’s initiation of the Open Category continued to increase participation, encouraging soloists and groups to potentially move on to the judged categories.

The youth bands that participated in the Music Rally united under the direction of Adam Fyn to play several selections during the one-hour Awards Ceremony. Four and a half hours later, the young musicians were on their way back to their home towns, some with invitations to participate at The Salvation Army’s Eastern Territorial Star Search in June.

The Salvation Army Pendel Brass and Singers, in recognition of their 50th Anniversary, played at Territorial Star Search Awards Ceremony, held this year at the Hershey Free School.  The group’s double CD, titled We’ve Come This Far By Faith, was released at this occasion.  

Pendel representatives who particpated in Territorial Star Search 2014, along with their territorial placement, were:

Brass Soloist

 

Level 1

Amber Bower

Williamsport

1st Place

Level 2

Berlensie Chery

Sussex Chapel

3rd Place

Level 3

Arren Boyd

Philadelphia Citadel

2nd Place

Level 4

Marissa Riley

Philadelphia Pioneer

 

 

 

 

 

Vocal Soloist

 

Level 1

Amber Bower

Williamsport

1st Place

Level 2

Kiara Rolon

Sussex Chapel

3rd Place

Level 3

Ian Wettlaufer

Lancaster Citadel

2nd Place

 

 

 

 

Piano Soloist

 

Level 1

Meghan Pastin

Boyertown

 

Level 2

Berlensie Chery

Sussex Chapel

 

Level 4

Emily Pastin

Boyertown

1st Place

 

 

 

 

Snare Drum

 

Level 3

Tyion Wilson

Dover

 

Level 4

Adrien Gulliver

Lebanon

3rd Place

 

 

 

 

Sacred Dance Soloist

 

Level 1

Meghan Pastin

Boyertown

2nd Place

Level 2

Serenity Valdes

Easton

1st Place

Level 3

Abigail Pastin

Boyertown

2nd Place

Level 4

Emily Pastin

Boyertown

1st Place

 

 

 

 

Drama Monologue

 

Level 1

Danity Valdes

Easton

3rd Place

Level 2

Berlensie Chery

Sussex Chapel

 

Level 3

Keneshia Webb

Philadelphia Kroc

 

Level 4

Matthew Spencer

Boyertown

2nd Place

 

 

 

 

Acoustic Guitar

 

Level 4

Adrien Gulliver

Lebanon

3rd Place

Timbrel Brigade

 

Level B

Lock Haven

2nd Place

 

 

Sacred Dance Troupe

 

Level A

Lebanon

3rd Place

Level B

Easton

 

 

 

Corps Youth Band

 

 

Philadelphia Pioneer

 

 

 

Singing Company

 

 

Boyertown

2nd Place

 

 

Drama Troupe

 

Level A

Boyertown